S | Team | League | GP | G | A | TP | PIM | +/- | POST | GP | G | A | TP | PIM | +/- | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1956-57 | IK Göta | Division 1 | -* | 5* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1957-58 | Falu BS | Division 2 | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1959-60 | Hammarby IF | Division 1 | -* | 3* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1960-61 | Hammarby IF | Division 1 | -* | 3* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1961-62 | Hammarby IF | Division 2 | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1962-63 | Hammarby IF | Division 2 | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1963-64 | Södertälje SK | Division 1 | -* | 2* | 7* | 9* | 18* | -* | | | |||||||
1964-65 | Södertälje SK | Division 1 | 28* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1965-66 | Södertälje SK | Division 1 | 21* | -* | -* | -* | -* | -* | | | Playoffs | 3 | - | - | - | - | - |
1966-67 | Södertälje SK | Division 1 | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1967-68 | Södertälje SK | Division 1 | 21* | 4* | 4* | 8* | -* | -* | | | |||||||
1968-69 | Södertälje SK | Division 1 | 15* | 1* | 1* | 2* | 4* | -* | | | |||||||
1970-71 | Enhörna IF | Division 3 | 18* | 10* | 6* | 16* | -* | -* | | | |||||||
1972-73 | Enhörna IF | Division 3 | 8* | 0* | 3* | 3* | -* | -* | | | |||||||
1973-74 | Åkers IF | Division 2 | 17* | 3* | 5* | 8* | -* | -* | | | |||||||
1975-76 | Tveta SK | Division 2 | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | |
S | Team | League | GP | G | A | TP | PIM | +/- | POST | GP | G | A | TP | PIM | +/- | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1960-61 | Hammarby IF | Spengler Cup | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1963-64 | Södertälje SK | Ahearne Cup | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1964-65 | Södertälje SK | Ahearne Cup | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | |||||||
1965-66 | Södertälje SK | Ahearne Cup | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | |
League | Years | GP | G | A | TP | PPG | PIM | +/- | | | Years | GP | G | A | TP | PPG | PIM | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ahearne Cup | 3 | -* | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | 0 | * | * | * | * | * | * | |
Division 1 | 9 | 85* | 18* | 12* | 19* | 0.22* | 22* | -* | | | 1 | 3 | - * | - * | - * | - * | - * | - * |
Division 2 | 5 | 17* | 3* | 5* | 8* | 0.47* | -* | -* | | | 0 | * | * | * | * | * | * | |
Division 3 | 2 | 26* | 10* | 9* | 19* | 0.73* | -* | -* | | | 0 | * | * | * | * | * | * | |
Spengler Cup | 1 | -* | -* | -* | -* | -* | -* | -* | | | 0 | * | * | * | * | * | * |
Cult/Star player for Södertälje SK
Official games Team Sweden: 4 J
Bröder: Hans Carlsson, Tommy Carlsson
Stentuff back hämtad ur Faluns koppargruvor och som var väldigt snabb på skridskorna och skicklig i det defensiva arbetet
Hade en ganska brokig karriär efter att han lämnade Falu BS. Spelade bland annat för IK Göta, Hammarby IF, Södertälje SK innan han varvade ner med spel i Enhörna IF och Tveta SK.
Var även allsvensk i bandy för Hammarby IF.
(Av Ronnie Johansson)